नेपालमा निकैनै सस्तो इलेक्ट्रीक कारको बिक्री दुई महिनापछि

 • १९ माघ २०७६, आईतवार १७:०० मा प्रकाशित
 • काठमाडौं । नेपालमा इलेक्ट्रीक कारको बिक्री निकै रफ्तारमा वृद्धि भइरहेको छ । यस्तोमा दुई कम्पनीले आफ्नो नयाँ इलेक्ट्रीक गाडी दुई महिनापछि नेपाल ल्याउने तयारी गरिरहेका छन् ।
  महिन्द्राले आफ्नो माइक्रो एसयूभी केयूभी १०० र टाटाले आफ्नो सब कम्प्याक्ट एसयूभी नेक्सनको इलेक्ट्रीक मोडल नेपाल ल्याउने भएका हुन् । टाटा नेक्सन इभी भारतमा बिक्री सुरु भएको छ भने महिन्द्रा केयूभी १०० अटो एक्स्पो २०२० बाट बिक्री सुरु हुने बताइएको छ ।
  महिन्द्राको आधिकारीक वितरक अग्नी इनर्जीले केयूभी १०० नेपाल ल्याउने छ भने टाटाको आधिकारीक वितरक सिप्रदी ट्रेडिङले नेक्सन इभी नेपाल ल्याउने छ ।
  मूल्यका हिसावले हेर्दा महिन्द्र केयूभी करिब २४ लाख रुपैयाँसम्ममा नेपाल आउने छ भने टाटा नेक्सन इभी करिब ३४ लाख हाराहारीमा बिक्री हुने अनुमान गरिएको छ । तर, बिक्रेता कम्पनीले भने मूल्यको विषयमा अहिलेसम्म कुनै जानकारी उपलब्ध गराएको छैन ।
  पछिल्लो एक वर्षमा नेपाल आएका महिन्द्रा इभेरिटो, हुन्डाई कोना र आयोनिक, किया निरो, एमजी इजेडएस जस्ता मोडलले उत्कृष्ट व्यापार गरेकाले कम्पनीहरुले नयाँ मोडलका इलेक्ट्रीक कार एकपछि अर्को ल्याइरहेका हुन् ।
  केयूभी १००
  अहिले बजारमा बिक्री वितरण भइरहेको ग्यासोलिन केयूभी–१०० जस्तै आकार, स्वरुप र फिचरमा उपलब्ध हुने यो इलेक्ट्रीक माइक्रो एसयूभी हो ।
  महिन्द्रा इकेयूभी-१०० मा ४० किलोवाटको नयाँ मोटर दिइएको छ । यसमा प्रयोग भएको व्याट्री ५ घण्टा ४५ मिनेटमा घरायसी प्रयोजनको रेगुलर चार्जरबाट फुल चार्ज गर्न सकिन्छ भने, ४५ मिनेटमा फास्ट चार्जरबाट ८० प्रतिशत चार्ज गर्न सकिने दाबी कम्पनीको छ ।

  इकेयूभी-१०० ले एक पटकको फुल चार्जमा १ सय ४० किलोमिटरसम्म माइलेज दिने जनाइएको छ । यो गाडीको लम्बाई ३७ सय एमएम, चौडाई १७ सय ३५ एमएम, उचाई १६ सय ५५ एमएम रहेको छ भने ह्वीलवेस २३ सय ८५ एमएम रहेको छ ।
  लिथियम आयोन व्याट्री प्रयोग भएको महिन्द्रा इकेयूभी–१०० निक्कै प्रतिक्षित कारको रुपमा रहेको छ ।
  टाटा नेक्सन इभी
  नेक्सन इभीले एकपटकको फुलचार्जमा ३१२ किलोमिटर रेञ्ज प्रदान गर्ने दाबी गरिएको छ । कम्बस्चन इन्जिनयुक्त नेक्सनकै धेरै फिचर प्रयोग भएको यस इलेक्ट्रीक कारलाई कम्पनीले तीन भेरियन्टमा बजारमा ल्याउने छ । जसमा एक्सएम, एक्सजेड प्लास र एक्सजेड प्लस लग्जरी रहेको छ । गाडीको सन्तुलन कायम गर्न कम्पनीले अगाडी र पछाडि भागमा बराबर भार दिएको जनाएको छ ।

  जिपट्रोन टेक्नोलोजीमा आधारित यो एसयूभीमा ३०।२ किलोवाट आवरको हाइइनर्जी डेनसिटी लिथियम आयोन ब्याट्री सेल दिइएको छ । यसको मोटरमा लिक्वीड कुल्ड सिस्टम प्रदान गरिएको छ ।
  यसमा रहेको व्याट्री चार्ज गर्न घरायसी चर्जरबाट ८ घण्टा लाग्छ भने डिसी फर्स्ट चार्जरबाट चार्जगर्दा ६० मिनेटमा ८० प्रतिशत चार्जगर्न सकिन्छ । यसमा दिइएको व्याट्रीमा ८ वर्ष वा १ लाख ६० हजार किलोमिटर वारेन्टी दिने कम्पनीले घोषणा गरेको छ ।
  यो एसयूभी टाटाको सबैभन्दा चाँडो उच्चगति समाउन सक्ने कार भएको छ । यसले ० देखि ६० किलोमिटरको स्पीड केबल ४।६ सेकेन्डमा भेट्टाउने छ भने १०० किलोमिटर प्रतिघण्टाको स्पीड ९।९ सेकेन्डमा छुनेछ । अहिलेसम्मकै सबैभन्दा धेरै ग्राउन्ड क्लियरेन्स भएको इलेक्ट्रीक एसयूभी बन्ने बाटोमा समेत रहेको छ । यसमा २०५ एमएमको उच्च ग्राउण्ड क्लियरेन्स पाउन सकिने छ ।

  Leave a Reply