नमस्ते आधुनिक लघुकथा मञ्चको चौथो वार्षिकोत्सव कार्यक्रम सम्पन्न

 • १३ असार २०७९, सोमबार १५:२८ मा प्रकाशित
 • नमस्ते आधुनिक लघुकथा मञ्चको चौथो वार्षिकोत्सव कार्यक्रम शुक्रबार सम्पन्न भएको छ। २०७५ साल असार ९ गते सृजना भई १० गते फेसबुक मार्फत सार्वजनिक भएको यस समूहले प्रत्येक वर्ष असार ९ र १० गते विविध कार्यक्रम सहित आफ्नो वार्षिकोत्सव मनाउँदै आएको छ।

  लघुकथा सँगसँगै मानव सेवा भन्ने मुल नारा बोकेको नमस्ते आधुनिक लघुकथा मञ्चले लघुकथाको उन्नयन, विकासका साथै मानव सेवाका क्रियाकलापहरू गर्दै आएको छ।

  स्थापना भएको छोटो अवधिमै मञ्चले विविध विषयका लघुकथाहरू समेटिएको ‘लघुकथाको सुगन्ध’ संयुक्त लघुकथा संग्रह – १ वटा, विषय केन्द्रित ‘लघुकथाको सुगन्ध’ संयुक्त लघुकथा संग्रहहरू ( बाल विषयक, बा विषयक र शिक्षक विषयक) – ३ वटा र वार्षिक स्मारिका अङ्क – ३ सम्म निकाल्न सफल भएको छ । साथै वार्षिक स्मारिका अङ्क – ४ निकाल्ने तयारीमा जुटेको छ। यसरी नमस्ते आधुनिक लघुकथा मञ्चले छोटो समयमै लघुकथाको क्षेत्रमा छुट्टै छाप छोड्न सफल भएको छ ।

  मञ्चले लघुकथाको विकास र बिस्तारका लागि समय समयमा विविध कार्यक्रम गर्दै आएको छ। जसमा लघुकथाका क्षेत्रमा उल्लेखनीय कार्य गर्नुभएका विज्ञहरूलाई बोलाएर भर्चुअल माध्यमबाट प्रशिक्षण दिन लगाउनु, आफ्नै लागानीमा विज्ञका लघुकथा सिद्धान्त सम्बन्धि उत्कृष्ट पुस्तक प्रकाशन गर्नु, विभिन्न रेडियो तथा पत्रपत्रिकासँग समन्वय गरेर लघुकथा प्रशारण/ प्रकासन गर्नु रहेको छ । त्यस्तै मञ्चले आफ्नो पेज मार्फत नियमित लाइभ लघुकथा वाचन र जन्मदिन, वैवाहिक वर्षगाँठ तथा वार्षिक पुण्यतिथि, आदिको अवसर पारेर विशेष लघुकथा वाचन गर्दै पनि आएको छ।

  गत विगत वर्षझैँ मञ्चले यस वर्ष पनि वार्षिकोत्सवको अवसर पारेर असार ९ र १० गते प्रत्येक लघुकथाकारले १/१ वटा गरेर २ दिन २ वटा मात्र लघुकथा मञ्चको भित्तोमा समर्पित हुने गरी सम्प्रेषण गर्न खुला रुपमा आव्हान गरेको थियोे। जसको परिणाम स्वरुप दुई दिनमा लगभग १ सय ५० लघुकथाकारका सवा २ सय लघुकथाहरू मञ्चको भित्तोमा आइपुगेका थिए। यिनै प्राप्त लघुकथाहरू मध्येबाट लघुकथाको नियम भित्र रहेका उत्कृष्ट लघुकथाहरूलाई छनोट गरी मञ्चको निकट भविष्यमै प्रकाशित हुने लघुकथाको सुगन्ध स्मारिकाको चौथो अङ्कमा समेटिने मञ्चले जनाएको छ।
  साथै मञ्चले उक्त दिनमा लघुकथा सम्प्रेषण गर्नुहुने सम्पूर्ण लघुकथाकारहरूलाई सम्मान पत्र प्रदान गरेको थियो।

  लघुकथाको सुगन्ध’ शिक्षक विषयक ऎतिहासिक संयुक्त लघुकथा संग्रहको लोकार्पण

  नमस्ते आधुनिक लघुकथा मञ्चले आफ्नो चौथो वार्षिकोत्सवको पहिलो दिन अर्थात् असार ९ गतेको अवसर पारेर आफ्नो नविनतम लघुकथा संग्रह ‘लघुकथाको सुगन्ध’ शिक्षक विषयक संयुक्त लघुकथा संग्रह विमोचन गरेको छ। वरिष्ठ साहित्यकार प्रा. डा. कपिल लामिछानेले बिहीबार आयोजित भर्चुअल कार्यक्रममा उक्त पुस्तकको विमोचन गर्नुभएको हो।
  नेपाली साहित्यमा संयुक्त लघुकथा संग्रहको क्षेत्रमा ऎतिहासिक रेकर्ड कायम गर्दै आएको यस मञ्चको संभवत यो संग्रह पनि ऎतिहासिक बन्न पुगेको छ भन्दा अत्युक्ति नहोला ।

  भर्चुअल माध्यमबाट आयोजना गरिएको विमोचन कार्यक्रमको अध्यक्षता मञ्चका संस्थापक अध्यक्ष एवं व्यवस्थापक कृष्णजी शर्मा (घनश्याम डल्लाकोटी) ले गर्नुभएको थियोे।
  वरिष्ठ साहित्यकार, शैक्षिक प्राज्ञिक व्यक्तित्व, प्रज्ञा सभा सदस्य प्रा. डा. कपिल लामिछानेको प्रमुख आतिथ्यता रहेको उक्त कार्यक्रममा नमुना मच्छिन्द्र क्याम्पसका क्याम्पस प्रमुख, वरिष्ठ साहित्यकार डा. दिनबन्धु शर्मा, नमस्ते आधुनिक लघुकथा मञ्चका संरक्षक, सल्लाहकार, नेपालकै प्रथम नारी नियात्राकार, साहित्यकार रञ्जुश्री पराजुली, नमस्ते आधुनिक लघुकथा मञ्चका संरक्षक, सल्लाहकार, लघुकथाकार अवधेश सिंह, स्रष्टा साँझ अमेरिकाका संस्थापक सदस्य, वरिष्ठ साहित्यकार विश्वराज अधिकारी, वरिष्ठ साहित्यकार डा. शंकर प्रसाद गैरे र शिक्षा विकास तथा समन्वय इकाई चितवनका प्रमुख भूमिलाल शर्मा सुवेदीको विशिष्ट आतिथ्यता रहेको थियोे।

  कार्यक्रमको प्रायोजकहरू व्यास ११ तनहुँका राम्जि रानाभाट, धार्चे ६ काशीगाउँ गोरखा हाल जापान बस्नुहुने राजन घले, सिफल काठमाडौं हाल अमेरिका बस्नुहुने राजिना नेपाल, पाँचखपन नपा ६, संखुवासभा, मोरङ, उर्लावारी हाल मलेसिया बस्नुहुने अनुग्रह राना मगर पुष्प, अनामनगर काठमाडौं, हालः अष्ट्रेलिया बस्नुहुने गोपाल प्रसाद थपलिया र हिमालयन अर्गानिक चिया, पूर्वी चितवनको पनि उपस्थिति रहेको थियो ।

  त्यस्तै अतिथिहरूमा बाल साहित्यकार, कवि, कथाकार, लघुकथाकार ललिता दोषी, साहित्य पोष्ट अनलाइन साहित्यिक पत्रिकाका लघुकथा स्तम्भकार, सम्पादक, साहित्यिक पत्रकार दिपक लोहनी, सिक्किमेली लघुकथा समाजकी संस्थापक अध्यक्ष, सहित्यकार, त्रिपुरा पोखरेल खरेल, सिक्किमेली लघुकथा समाजकै सक्रिय एडमिन, कवि, लघुकथाकार हेमराज अधिकारी, काङ्लोताङ्बी, मणिपुर भारत निवासी कवि, लघुकथाकार, शिक्षक देबीप्रसाद थापा ‘मामा’ र कालापहाड, मणिपुर भारत निवासी लघुकथाकार, विभिन्न पत्रपत्रिकाका सम्पादक मुक्ति गौतम रहनुभएको थियो । भने अतिथि पत्रकारहरूमा साहित्य पोष्ट, अनामनगर काठमाडौं, चितवन पोष्ट दैनिक तुलमान गुरुङ, हिमालयन दृष्टि मिडिया प्रा.लि.प्रधान सम्पादक अनिल आचार्य, नमस्ते आधुनिक लघुकथा मञ्चका निवर्तमान सचिव तथा शेफर्ड एफका पत्रकार मनोज थारु अज्ञात, रेडियो सारथी बडिगाड बागलुङ सहसम्पादक अनिष पाठक, नयाँपत्रिका दैनिकका संवाददाता दिपक बोहोरा र संसार न्युज कमलपोखरी काठमाडौंकी चन्दा थापा चन्द्रिका रहनुभएको थियोे।

  राष्ट्रिय गान पश्चात् नमस्ते आधुनिक लघुकथा मञ्चका उपाध्यक्ष/प्रशासक शेखर अर्यालले सहभागी सबै महानुभावहरूलाई मन्तव्यद्वारा स्वागत गर्नु भएको थियो।
  विमोचन कार्यक्रमलाई सम्बोधन गर्दै प्रमुख अतिथिले छोटो समयमै एकपछि अर्को संग्रह निकाल्दै गएकोमा नमस्ते आधुनिक लघुकथा मञ्चको खुलेर प्रशंसा गर्नुभयो। साथै उहाँले केही लघुकथा कम गुणस्तरको पाइएको हुनाले अब गुणस्तरीय लघुकथाहरूमात्र समेटेर संग्रह निकाल्ने तर्फ ध्यान दिन आग्रह गर्नुभयो।

  पुस्तकको समालोचना एवम् समीक्षा गर्नुहुदै कार्यक्रमका विशिष्ट अतिथि एवम् समालोचक डा.दीनबन्धु शर्माले पुस्तकको विविध पक्षबाट विश्लेषण गर्नुभएको थियो। उहाँले आफ्ना लघुकथालाई निबन्ध बन्नबाट जोगाउन लघुकथाकार सचेत रहनुपर्ने बताउनुभयो। साथै उहाँले अगाडि भन्नुभयो – “लघुकथाको एकमात्र धर्म भनेको सुरुवातको एकदमै विपरीत भावमा झड्कापूर्ण अन्त्य हुनु हो । पाठकले सोचेको भन्दा एकदमै पृथक विन्दुमा आकस्मिक अन्त्य हुनुपर्छ। जुन एक वा दुई वाक्यभन्दा लामो हुनुहुदैन ।”

  वर्षेनी नेपाली भाषाका थुप्रै पुस्तकहरू प्रकाशन हुन्छन् । तर ती पुस्तकहरू लेखक तथा प्रकाशकको दराजमा थन्किन पुग्छन्। गुणस्तरीय हुँदाहुँदै पनि ती बिक्री हुन सक्दैनन्। हामीमा पठन संस्कृतिको विकास भएन । एउटा नास्ता पसलमा बसेर एकदिनमा चार पाँच हजार उडाउने हामी तीन चार सयको पुस्तक किन्न हात कमाउछौँ । यसरी कसरी साहित्यको विकास हुन्छ ? भन्दै विशिष्ट अतिथि विश्वराज अधिकारीले चिन्ता व्यक्त गर्नुभयो। साथै उहाँले मञ्चले असाध्यै राम्रो काम गर्दै आएको र एउटा काम सेमिनारको पनि आयोजना गरे आफूँले पनि सक्दो सहयोग गर्ने बताउनुभयो।

  विमोचन कार्यक्रममा रञ्जुश्री पराजुली, अवधेश सिंह, डा. शंकर प्रसाद गैरे, भूमिलाल शर्मा सुवेदी, ललिता दोषी, दिपक लोहनी, देवि प्रसाद थापा मामा राम्जि रानाभाट लगायतले शुभकामना मन्तव्य राख्नुभएको थियो। मन्तव्य राख्नुहुने सम्पूर्ण अतिथिले मञ्चको सह्रानिय कार्यको प्रशंसा गर्नुभयो। साथै उहाँले मञ्चको उत्तरोत्तर प्रगतिको कामना पनि गर्नुभयो।

  कार्यक्रमको अध्यक्षता गरिरहनुभएका मञ्चका संस्थापक अध्यक्ष घनश्याम डल्लाकोटी ‘कृष्णजी शर्मा’ ले अतिथिहरूको सुझावलाई मध्यनजर गर्दै निकट भविष्यमा सकेसम्म भौतिक, नभए भर्चुअल भएपनि सेमिनारको आयोजना गर्ने प्रतिबद्धता जनाउनु भयो। विगतका संग्रहहरू निकाल्दा सचेत रहँदा रहँदै पनि सामान्य त्रुटिहरू हुनपुगे । अब भने गुणस्तरीयतालाई मध्यनजर राखेर मात्र काम गरिने बताउनुभयो ।

  साथै उहाँले कार्यक्रममा उपस्थित भई आफ्नो अमूल्य समय प्रदान गर्नुभएकोमा प्रमुख अतिथि, विशिष्ट अतिथि, अतिथि, कार्यक्रम प्रायोजकहरू, पत्रकार अतिथि एवम् भर्चुअल कार्यक्रममा उपस्थित भइदिनु हुने सम्पूर्ण साहित्यकार, लघुकथाकार, पाठकहरूमा हार्दिक आभार प्रकट गर्दै मुरी मुरी धन्यवाद दिनुभयो।

  कार्यक्रममा प्रा.डा. कपिल लामिछाने, डा.दीनबन्धु शर्मा, रञ्जुश्री पराजुली, विश्वराज अधिकारी, डा. शंकर प्रसाद गैरे, भूमिलाल शर्मा सुवेदी, ललिता दोषी, दीपक लोहनी, त्रिपुरा पोखरेल खरेल, हेमराज अधिकारी, देबीप्रसाद थापा ‘मामा’, मुक्ति गौतम, राम्जि रानाभाट, अनुग्रह राना मगर, राजन घले, राजिना नेपाल, गोपालप्रसाद थपलिया, तुलमान गुरुङ, अनिल आचार्य, मनोज थारू अज्ञात, अनिष पाठक, दीपक बोहरा, चन्दा थापा चन्द्रिकाका अलावा वसन्त अनुभव, त्रिलोचन ढकाल, योगप्रसाद उपाध्याय, गणेश नेपाली, जयदेश श्रेष्ठ, नन्दलाल आचार्य, निरज कोइराला, महेश जिज्ञासु, मित्र उराठी गौतम, हेम पोखरेल, अरुण नदी खत्री, दिनेश निरौला, कमल पौडेल, शेखर अर्याल, अम्बिका धिताल, विष्णु भण्डारी आचार्य, इन्दिरा गौतम, कर्ण दयाल, कुमार काफ्ले, मनोहर पोखरेल, मीठु कुमारी पाठक, नानी बिवु, नारायण प्रसाद निरौला, पर्शुराम परासर, प्रकाश, रचना शर्मा, रामहरि पौड्याल, रामकुमार पण्डित, सविता के.सी., डा. विदुर चालिसे, शान्ता शाक्य, सुधा बाँस्कोटा ढकाल, सुरेश शर्मा, अप्सरा पुडासैनी, तारा श्रेष्ठ, चोपनारायण बन्जाडे, गुरुप्रसाद कुमाल बुलबुल, कृष्ण बजगाई, बाबुराम न्यौपाने उत्स, मिसु श्रेष्ठ थपलिया, टंक बहादुर आले मगर, म्यामराज राई, विष्णु पन्थी बिनु, हरिप्रसाद भण्डारी, हिम लाल श्रेष्ठ, इन्दिरा चापागाईं, सरिता भट्टराई, सत्या अधिकारी, यमुना प्रधानाङ्ग मुना, शेखर कुमार श्रेष्ठ लगायतका लघुकथाकार, साहित्यकार एवं लघुकथाप्रेमी महानुभावहरूको उपस्थिति रहेको थियो ।

  कार्यक्रमको सञ्चालन रेडियो सारथीका स्टेसन म्यानेजर, नमस्ते आधुनिक लघुकथा मञ्चका सदस्य/ प्रशासक एवम् कुशल वाचक कमल पौडेलले गर्नुभएको थियो भने डिस्प्ले देखाउने, राष्ट्रिय गान बजाउने लगायत प्राविधिक संयोजनको काम मञ्चका अनन्य सहयोगी प्रकाश वाग्ले प्रभाकरले गर्नुभएको थियो।

  प्रथम “हेमलता स्मृति लघुकथा सम्मान, २०७९” द्वारा अनुभव र बिवु सम्मानित

  नमस्ते आधुनिक लघुकथा मञ्चले आफ्नो वार्षिकोत्सवको अवसर पारेर प्रथम हेमलता स्मृति लघुकथा सम्मान २०७९ द्वारा दुई जना लघुकथा सर्जकलाई सम्मान गरेको छ।

  सम्मान पाउनेमा पुरुष तर्फ दाङ घोराहीका लघुकथा सर्जक वसन्त अनुभव र नारी तर्फ गैंडाकोट नवलपुरकी लघुकथा सर्जक नानी बिवु हुनुहुन्छ।

  लघुकथाको क्षेत्रमा अतुलनीय योगदान पुर्याउने एकजना पुरुष र एकजना नारी नव सर्जकलाई सम्मान गर्ने मञ्चले घोषणा अनुरुप उहाँहरूलाई प्रथम हेमलता लघुकथा सम्मान २०७९ बाट सम्मानित गरिएको हो ।

  एक होनहार लघुकथाकार हेमलता उप्रेतीको कोरोनाका कारणले असामयिक निधन भएपछि उहाँको संझनामा मञ्चले गत वर्ष यसको स्थापना गरेको थियोे।

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.