नदीजन्य पदार्थ दोहनको नियमन र नियन्त्रणमा पत्रकार महासंघको ध्यानाकर्षण ॥

  • १२ फाल्गुन २०७६, सोमबार ०९:२३ मा प्रकाशित

  • कपिलबस्तु पत्रकार महासंघ ले एउटा बिगेप्ति निकाली नदीजन्य पदार्थ मा भैरहेको अनिमियता प्रति ध्यानाकर्षण भएको जनाएको छ
    केहीदिन यता कपिलवस्तुका विभिन्न स्थानीय तहले लगाएको नदीनालाको ठेक्कामा नियम विपरित ठेकेदारले मनपरी ढंगले नदीजन्य पदार्थ ढुंगा गिट्टी र बालुवाको दोहन गरिरहेको प्रति नेपाल पत्रकार महासंघ कपिलवस्तुको गम्भिर ध्यानाकर्षण भएको छ । जिल्लाको वाणगंगा, कपिलवस्तु, बुद्धभूमि, शिवराज नगरपालिका र विजयनगर गाउँपालिका अन्तरगत स्थानीय खोलानालामा अनियमित रुपले नदीजन्य पदार्थको निकासी भइरहदा स्थानीय सरकार, जिल्ला समन्वय समिति तथा जिल्ला प्रशासन कार्यालय कपिलवस्तु बेखबर बनेको छ । नदीजन्य पदार्थको अनियन्त्रित निकासीले हुनसक्ने विपत्ती प्रति सचेत रहन र प्राकृतिक श्रोत साधन र वातावरण संरक्षणमा स्थानीय सरकार गम्भिर हुन पनि ध्यानाकर्षण गराउदछौं ।स्थानीय सरकारले नदीनालामा लगाएको ठेक्काको शर्त र सम्झौता विपरित ठेकेदारहरुले तोकेको दररेट भन्दा बढि रकम संकलन गर्नु, चोरी निकासी, खोलानालामा जेसिभि मेसिनको प्रयोग, अनियन्त्रित डम्पिङ्ग र ईआईए भन्दा फरक ठाउँबाट नदीजन्य पदार्थको दोहन भइरहेको पाइएको छ । सम्झौता विपरित ठेकेदारले गरेका त्यस्ता गैरकानुनी कार्यप्रति जनप्रतिनिधी मुकदर्शक बन्नु जनताको उपहास भएको छ । साथै पछिल्लो समय खोलानालामा पुगि विभिन्न वाहनामा पत्रकार भन्दै ठेकेदार तथा तिनका कर्मचारीसंग रकम माग गरेको भन्ने सुन्नमा आएको घटना प्रति हाम्रो गम्भिर ध्यानाकर्षण भएको छ । विभिन्न बहानामा पत्रकारले रकम माग गरेको भए सम्वन्धित निकायलाई महासंघमा उजुरी गर्न र गलत कार्य गर्न जो कसैलाई पनि छुट नभएको तथ्यमा आधारित भएर रिपोटिङ्ग गर्न समेत आग्रह गर्दछौं । पत्रकारिता पेशा प्रति आँच आउने गरी बदनियत ढंगले ठेकेदार पक्ष तथा पत्रकारबाट हुनसक्ने गतिविधि प्रति सम्पूर्ण वर्ग सचेत र सजग रहन समेत आग्रह गर्दछ । पत्रकार आचार संहितालाई पूर्ण रुपमा पालना गर्दै मर्यादित पत्रकारिता गर्न नेपाल पत्रकार महासंघ कपिलवस्तु सवैमा अपिल समेत गर्दछ भनि बिगेप्ति मा भनिएको छ ।

    Leave a Reply