स्वास्थ्य सेवाका कर्मचारीलाई बिदा र तालिममा नपठाउन सरकारको निर्देशन

 • २२ फाल्गुन २०७६, बिहीबार १३:४० मा प्रकाशित
 • कर्णाली प्रदेश सरकारको सामाजिक विकास मन्त्रालयले स्वास्थ्य सेवा कार्यालयका कर्मचारीलाई बिदा र तालिममा नपठाउन निर्देशन दिएको छ ।

  विश्व स्वास्थ्य संगठनले नेपाल कोरोना भाइरसको उच्च जोखिममा रहेको सार्वजनिक गरेपछि कर्णाली प्रदेशको सामाजिक विकास मन्त्रालयले स्वास्थ्यकर्मीलाई यस्तो निर्देशन दिएको हो ।

  प्रदेशका सबै जिल्ला तथा प्रदेश अस्पतालमा पत्राचार गर्दै तत्कालिन अवस्थामा स्वास्थ्य कर्मचारीलाई काज तथा बिदामा नपठाउन निर्देशन दिइएको कर्णाली प्रदेशको स्वास्थ्य सेवा निर्देशनालयका निर्देशक रीता भण्डारीले बताइन् । नेपाल कोरोना भाइरसको उच्च जोखिममा रहेकोले कर्णाली प्रदेशमा उच्च सर्तकता अपनाउन र पूर्वतयारीको लागि पत्राचार गरिएको हो ।

  स्वास्थ्य सेवा कार्यरत चिकित्सक तथा अन्य कर्मचारीलाई अत्यावश्यक काम बाहेक विदा नदिनुहोला बमोजिमको पत्राचार गरिएको छ । यसअघि बिदा वा काजमा बसेको कमर्चारीलाई पनि छिटो कार्यालयमा उपस्थित हुन भनिएको छ निर्देश भण्डारीले थपिन् ।

  यसैगरी प्रदेशभित्र रहेका स्थानीय तहसँग सहकार्य गरी औषधि तथा उपकरणहरुको पूर्वतयारीका लागि सहजीकरण गर्न पनि निर्देशन दिइएको छ भने प्रदेशसभाको बैठकमा समेत सांसदहरुले कोरोनाको पूर्वतयारीबारे प्रदेश सरकारसँग जवाफ माग गरेका थिए । सामाजिक विकास मन्त्रालयले चीनसँग जोडिएका नाकामा कडाइ गरिने बताएको छ ।

  प्रदेशको मन्त्री स्तरीय समिति बनाई तयारी थालिने सामाजिक विकास मन्त्रालयका स्वास्थ्य शाखाका प्रमुख बृर्षबहादुर शाहीले बताए । प्रदेश अस्पतालमा समिति बनाई काम अघि बढाइने छ उनले भने ।

  कर्णाली प्रदेशका चार स्थानमा हेल्थ डेस्क स्थापना हुँदै

  कोरोना भाईरसबाट उच्च सर्तकता रहनका लागि कर्णाली प्रदेश सरकारले कर्णालीका चारवटा नाकामा स्वास्थ्यकर्मी सहितको हेल्थडेस्क राख्ने भएको छ ।
  कोरोनाबाट अति प्रभावित छिमेकी देश चीनसँग सीमा जोडिएको हुम्लाको हिल्सा, प्रदेश नम्बर ५ को सिमाना बबई, दाङबाट भित्रिने सल्यानको कपुरकोट र काठमाडौंबाट मानिसहरू भित्रिने सुर्खेत विमानस्थलमा गरी चार स्थानमा चेकजाँच गर्न हेल्थडेस्क राख्ने तयारी गरेको हो ।

  चारवटा नाकामा औषधिसहित खटिने स्वास्थ्यकर्मीको टोलीले आवतजावत गर्ने हरेक नागरिकलाई सचेतनामूलक सन्देश प्रवाह गर्नुका साथै,शंकास्पद व्यक्तिको स्वास्थ्य चेकजाँच गर्ने प्रदेश स्वास्थ्य सेवा निर्देशनालयका निर्देशक रिता भण्डारीले जानकारी दिइन् ।

  हेल्थ डेस्कमा आवश्यक सामग्री तथा औषधिसहित स्वास्थ्यकर्मीको टोली संवेदनशील मानिएको नेपाल र चीनको सीमा हिल्सा नाकामा तत्काल पठाउने, अपुग हुनसक्ने थप सामग्री खरिद गर्ने, कुनै चिजको अभाव नहुने गरि हेल्थ डेस्कको व्यवस्थापन गछौं भण्डारी भनिन् ।

  कोरोना भाइरसबाट संक्रमितलाई उपचार गर्न कर्णाली प्रदेश अस्पतालमा दुई बेडसहितको विशेष कक्ष स्थापना गरिएको निर्देशनालयले जनाएको छ ।
  पाथिभरा न्युज

  Leave a Reply